62.Diel-Šachy

   

      Flygonov draco meteor začne terorizovať celé ihrisko, avšak Absol, tak, ako aj jeho tréner, sú v úplnom pokoji. Absol postáva na mieste bez jedinej známky toho, že by sa chcel vyhnúť padajúcemu meteoru mieriacemu na neho.

Romano- Psycho cut.

     Absol vyšle protiútok, pričom nebezpečne blížiaci sa kus meteoru eliminuje. Cato sa zamračí, avšak stále si zachováva svoj odmeraný odstup.

Cato- Dragon breath!

     Romanovi mykne kútikom úst.

Romano- Ice beam!!

     Keď sa tieto dva útoky zmiešajú dohromady, nastane výbuch. Ihrisko je asi do výšky 5 metrov zahalené v kúdeli zvíreného prachu a smradľavého dymu. Flygon je vo vzduchu a sleduje tú spúšť. Absol je stratený niekde v časti ihriska, ktorú teraz nie je možné vidieť.

Tom- Myslíte, že ho to zasiahlo?

Cray- Uňho si nikdy nemôžeš byť istý.

     Chitou si popreťahuje svoju šatku okolo krku a napraví sukňu, pričom sa zamrví na mieste. Prehovorí sladkým hlasom.

Chitou- Na niečo zabúdate.

Toshi- A to?

Chitou- (zamračí sa) Kto pomáhal Romanovi rozvíjať svoje schopnosti trénera?

Tom- (zarazene) Chitou...

Chitou- Bývalý majster.

     Tak toto si chcela povedať, Chitou? Nehovoríš veľmi často, ale... Bol to úder pod pás.

Chitou- Nemal naň ho nikto, a on len odstúpil z Ligy.

     Zadívam sa na ihrisko.

Romano- Megahorn.

Cloud- Nesklamal ani tentoraz.

     Zrazu niečo vyskakuje z dymu. Absol. S minimálnymi zraneniami. Ten pokémon je nezničiteľný!! Útočí megahornom, pričom svoj cieľ zasiahne s dokonalou presnosťou. Flygon padne na zem, avšak hneď naberie ďalšie sily z dôvery svojho trénera. Cato si to konečne uvedomil, že keď bude veriť svojmu pokémonovi, bude silnejší než kedykoľvek predtým.

Romano- Naozaj si na mňa zapôsobil, Cato. Pochopil si pravú podstatu Ligy.

Cato- Mám dobrých učiteľov.

Romano- Už len zapracovať na skutočnej sile tvojho týmu.

Cato- Hm...(usmeje sa) Flygon, quick attack!!

     Absol sa automaticky vyhne a skočí do výšky, ani nečaká na to, kým mu Romano dá rozkaz. Absol sa ocitá veľmi blízko Flygona.

Romano- Výborne.

     Na rozdiel od Flygona Absol vyzerá, akoby práve vyliezol z pokémonského centra oddýchnutý a zrekreovaný.

Romano- Iron tail!!

     Prask!! Flygon znovu letí k zemi.

Cato- Flygon!! Draco meteor!!

     Cato vycvičil Flygon priveľmi dobre. Padajúc k zemi zaútočí, pričom svoj let vyrovná. Jeho draco meteor začne bombardovať ihrisko, pričom úspešne niekoľkokrát zasiahne aj Absola, ktorý je zrazený k zemi. Začne sa zviechať.

Cato- Nie tak rýchlo. Gust!!

     Gust zaistí, že Absol je znovu zrazený na zem. Tak silný vietor nedokáže prekonať svojou silou.

Cato- Signal beam!!

     Kým sa Flygon chystá zaútočiť, Absol vyskočí na nohy a Romanovi sa vráti stratená istota.

Romano- Blizzard!!!

     Absol sa vyhne Flygonovmu útoku, avšak len sčasti. Nie je dostatočne rýchly. Na bolesť však nepomyslí a útočí s blizzardom, ktorý berie Flygonovi štvornásobný damage a ešte k tomu zamŕza.

     V Catových očiach sa zračí šok. Nie je zvykom, že by Absol dokázal používať ľadové útoky, lenže pokiaľ ide o Romanovho Absola, ten je úplne iná liga. Flygon padá k zemi, dokonca aj pre mňa je tento okamih akoby spomalenou scénou vo filme.

     Flygon dopadá na zem z výšky asi 15 metrov, čo si tiež vyžiada aký taký damage, no v porovnaní s tým, ktorý spôsobil blizzard je to nič. Po jeho dopade sa zvíri prach, takže rozhodcovia nemôžu vidieť výsledok.

Sue- Že by sme tu mali koniec dnešného zápasu??

     Cato krúti hlavou, pretože prach sa usadí a jeho pokémon leží na ihrisku bez známky vedomia.

Romano- Bol to výborný súboj, to musím uznať. Stal si sa sil...

     Nehybný Flygon zrazu pohne krídlom. Diváci ani nedýchajú.

Cato- (ticho) Flygon...

     Flygon vzlietne, aj keď mu to robí problémy, keďže musí vláčiť aj kus ľadu na svojich končatinách. Nesmie sa len tak povaľovať. To by predsa odrátali čas za neútočenie.

Romano- Ty máš ale výdrž.

Cato- Solar beam!!

     Cato na túto chvíľu čakal. Čakal kým vyjde slnko, aby jeho pokémon rýchlejšie nazbieral slnečné lúče. Ani nestíham sledovať, akou rýchlosťou sa to Flygonovi podarí a zasiahne okamžite svojho protivníka. Romano sleduje s padnutou sánkou, no potom sa spamätá.

Romano- Ice beam!!

     Takže odplata je sladká, čo? Absol sa však trmáca, a to je Flygonou druhou šancou, aby zaútočil s hyper beamom. Absol znovu dostane na zadok.

Romano- Skonči to, Ice beam!!

Cato- Signal beam!!

     Obaja zaútočia v tej istej sekunde. Ich mocne sily sa zmiešajú dohromady a ihrisko sa ponorí do bielej oslepujúcej žiary. Všetci, vrátane mňa si musíme zakryť oči, aby nám to nespálilo sietnice. Asi po pol minúte zaznie v reproduktoroch verdikt.

Sue- Dámy a páni!!

Vinnie- Takúto udalosť sme tu nemali už dobrých 8 rokov!!

Sue- Po 8 rokoch nastala remíza medzi silami dvoch trénerov!!

Vinnie- A, to nám pripomína, aby sme si zopakovali, čo sa v takejto situácii stane.

Sue- Obaja tréneri automaticky postupujú do ďalšieho kola, pričom nebudú mať spolu zápas. Ich osud zamiešajú ďalší tréneri.

Vinnie- Boli sme svedkami neuveriteľného súboja. Obaja si zaslúžia maximálny potlesk!!

     Diváci začnú výskať a robiť taký rambajz, až ma z toho začne bolieť hlava. Cato objíme Flygona a zloží sa priamo na ihrisku, Romano stiahne Absola, aby si oddýchol, pričom ho nezabudne pochváliť za perfektnú prácu a tiež sa už na nohách neudrží. Padne na prašné ihrisko.

     Okamžite sa za nimi berú zdravotníci, no len sa nad tým pousmejem. Nepotrebujú lekársku starostlivosť. Pokiaľ nepočítam ich pokémonov. Trénerom však chýba spánok. Cato sa držal posledných 15 minút na nohách len zo zotrvačnosti. A keď o tom už hovoríme, tiež mi poklipkávajú oči.

     Cato.... Zmenil si sa. K lepšiemu.

 

     Tento zápas sa zapíše červeným do histórie Zlatej Ligy. Cato sa dokázal vyrovnať silami bývalému zlatému majstrovi. Niekto mi zaklope na dvere a vytrhne ma z myšlienok.

Ja- Vstúpte.

Teta- Nechceš sa ísť najesť, Kirra?

Ja- Možno za chvíľku.

     Opriem sa o studené okno.

Teta- Aby som bola úprimná, neprišla som sem aby som ťa zavolala na obed.

Ja- Mne to došlo. Tak čo, máš nejaké nové správy.

Teta- Áno, a budú ťa viac, než len zaujímať.

     Zdvihnem k nej zrak a nahnem hlavu.

Ja- Vážne?

Teta- Profesor Brown poslal bližšiu informáciu o Sylveonovi.

      Sledujem ju bež jediného žmurknutia.

Teta- Je to nový typ pokémona, s akým sme sa tu ešte nestretli. Fairy type, silní proti dračím pokémonom. Taktiež v svojom emaile spomenul, že by to s tebou rád prediskutoval, keďže si v podstate majsterka všetkých Eeveeho vývojov.

Ja- Rozumiem. Hneď po skončení Ligy sa vydám na cestu na jeden z ostrovov Fialkovej oblasti.

Teta- Dám mu hneď vedieť.

     Teta sa otočí na odchod, ale stopnem ju.

Ja- Teta... Prečo sa všetci tak rýchlo meníme?

Teta- Inak by to nebol život, Kirra. Bez zmien, by to bolo nudné, nemyslíš? (zachechce sa) Život je zmena, ako vraví tvoj strýko.

     S týmito slovami odíde z mojej izby. Má pravdu, ale je tu ešte jedna vec, ktorá ma trápi. Prečo Chitou vytiahla tú vec s minulým majstrom? Áno, odstúpil, pretože nikto nebol schopný ho poraziť, a jemu už prestalo byť príjemné byť v strede reflektorov. Dospel, našiel si dievča, oženil sa a mal deti. Teraz vedie úspešný pokojný život. Má prácu, úspech, lásku a priateľov. Paparazzi ho už neobťažujú. Po jeho odchode sa Zlatý majster menil každý rok, až nakoniec, po desiatich rokoch usadol na trón Romano. No nikto nikdy nezabudol na Kayaba.

     Kayabo bol silný, rozvážny pokémonový majster, ktorý nikdy nezastával názor, že pokémoni sú naši sluhovia. On zasial do našich sŕdc znalosti, pravdu a uvedomenie, že pokémoni sú naši priatelia. Naučil nás toho priveľa. A my sme mu za to dali pokoj od toho rozruchu Zlatej Ligy.

     Samozrejme, že prvých pár mesiacov mal problémy s novinármi, keďže nikto nechápal jeho odstup. Ako svoj odkaz napísal trilógiu Zlato v našich srdciach, kde vysvetľuje svoj odchod a taktiež svoje poznatky, ktoré ho život ako tréner naučil. Knihy samozrejme poznám naspamäť, tak isto, ako aj príbeh, ako začínal a ako skončil.

     Jeho prvým pokémonom bol Carvanha, ktorého chytil keď bol s jeho otcom na rybách. Stali sa neprekonateľnými. Časom sa Carvanha premenil na Sharpeda a už im nič nestálo v ceste. Dobyli každú telocvičňu, porazili každého trénera. Získali všetky odznaky, ktoré potrebovali aby sa kvalifikovali do Ligy. Jedinej Ligy, na ktorú sa však pripravoval celý život. Prvý rok, keď sa zapísal mu to veľký úspech neprinieslo, avšak na ten ďalší ho neprekonal už nikto. Neviem, ako by to vyzeralo dnes, kebyže by sa vtedy nevzdal postu... Ach...

      Profesor Brown... Zničili ste mi plány, aj keď ma veľmi fascinuje váš objav. Fairy type. Nový typ... Na čo nový typ, keď už aj tak je ich veľa? Príroda je tajomnejšia, než som si myslela. Chcela som sa ale zastaviť doma hneď čo Liga skončí. Takto mi v tom ale prekazil.

      V dome zaznie Richieho hlas a následne dupot obrích nôh. Vôbec ma neprekvapuje, že mi vtrhne do izby.

Richie- Kirra!! Už si o tom počula?!

Ja- Čo sa zase deje?

Richie- Vyšli nové rozpisy zápasov!!

      Okamžite ma vystrie.

Ja- A? Hovor!!

      Až teraz si všimnem, že braček je premočený, na topánkach má blato a z vlasov mu kvapká voda.

Richie- Čakaj, musím sa vydýchať.

      Dobehne teta aj s uterákom.

Teta- Padaj do horúcej vane!! Nemienim sa o tebe starať, keď prechladneš!

Ja- Najprv nech mi povie...

Teta- (zhúkne) Najprv pôjde do vane!

      Zatnem zuby. Teta je vždy tá, ktorá má u nás posledné slovo, pokiaľ teda nerátam seba. Ale v našom slovnom súboji má vždy víťazstvo na svojej strane. Kým sa Richie vyvaľuje v bublinkovej kúpeli, ja sedím za stolom v kuchyni a sleduje správy. Samé záplavy. Ani pôdni a trávoví pokémoni s ich hrádzami, ktorí vytvorili nedokázali vodu zadržať v určitých oblastiach. Na mori vládne búrka, vlny dosahujú výšku aj niekoľkých metrov, rieky sa zdvihli a zaplavili menšie dedinky a mestá. Metropoly s najvyššou ochranou sa nemajú čoho báť. Ani Zlaté mesto. Aspoň zatiaľ.

     Strýko je vyvalený na gauči a fajčí fajku, pričom lúšti krížovky. Aspoň on sa nezmenil.

Strýko- Kirra, čo by si povedala na partičku?

Ja- Šach som už nehrala dosť dlho, strýko. To je Richieho obor.

Strýko- Nah, s ním sa nedá hrať. Po pol hodine ho prejde chuť hrať, takže naše partičky nikdy nedohráme. Ale za to rozmýšľa ako správny Benet. Ako tvoj otec, Kirra.

Ja- Myslím, že mne sa tento talent na trpezlivosť nejako vyhol.

      Vezmem si z taniera muffin. V tej istej chvíli sa objaví Richie a zasadne za stôl. Strýko mal však o Richiem pravdu. Keď zápas trvá dlhšie než 30minút, tak jeho mozog sa vypne a odmieta spolupracovať.

Richie- Takže, zápasy.

Ja- Veľa kombinácií nie je, keďže sú už len štyria tréneri vrátane teba.

Richie- To je pravda.

Strýko- Tak, kto bude tvojím súperom?

     Richie zotne ruku v päsť a zamračí sa.

Richie- Pôjdem proti tvojmu bývalému rivalovi, Kirra.

Ja- Romano, huh? Nič, čo by si nezvládol. Ako si videl, Cato s ním remizoval.

Strýko- Hlavne musíš rozmýšľať až dokonca. Aby to nedopadlo ako tie naše šachy, Richie.

Richie- Zápasy nie sú šachy, strýko.

Strýko- To sa mýliš. Tvoji pokémoni sú pešiaci. A tvoji priatelia silnejšie figúrky.

Ja- To sa pletieš.

Strýko- Ha?

Ja- Veža, kôň a strelec nie sú priatelia. Ale omnoho silnejšie veci. Čo veci, vlastnosti. Veža je odvaha, keď máš kuráž, dokážeš sa pohnúť dopredu. Strelec je dôvera. Pretože keď dôveruješ svojím priateľom a pokémonom a hlavne sebe, dokážeš zostreliť každú prekážku, ktorá sa pred tebou objaví. A kôň je uznanie. Keď uznáš svojho nepriateľa, protivníka, naskytne sa ti nechcený moment prekvapenia, takže môžeš pokojne zaútočiť zo zálohy.

Richie- Ale máš tam potom aj dámu.

Ja- A kráľa.

Richie- Kráľom som ja...

     Pokrútim hlavou.

Ja- Kráľovná je tvoje srdce. Keď zmiešaš všetky vlastnosti koňa, strelca a veže, dostaneš kráľovnú. S odvahou, dôverou a uznaním sa dostaneš ďaleko. No bez pomoci kráľa by si to nedokázal.

Richie- Ale kráľa predsa ochraňujem. Nič s ním nerobím.

Ja- Kráľom je tvoj rozum. Pokiaľ s ním pohneš uvážene, keď ho posunieš čo i len o jediné políčko, spôsobí to obrovské zmeny. A je len na tebe, či to budú dobré alebo zlé následky.

     Vidím Richiemu na očiach, že sa chce spýtať, akú úlohu teda v tomto zohráva on.

Ja- A všetky tvoje figúrky vytvárajú jedinečnú osobu. A ňou si ty.

Strýko- Tak veľmi sa podobáš na svojho otca...

     Otec... Nevidela som ťa už tak dlho. Snáď sa čoskoro uvidíme. Je dosť pravdepodobné, že som po ňom zdedila osobnosť, aj spolu s tvrdohlavosťou.

Teta- Čo by si od nej čakal. Obaja sú predsa deti veľkej osobnosti.

Strýko- Hoj, môjho brata!!

     Správne. Som dcérou môjho otca, môjho veľkého vzoru v živote.

Richie- Ideme v jeho stopách.

Ja- V stopách nášho otca, majstra Zlatej Ligy!!

 

 

***pokračovanie nabudúce***

 

♣ Gemma