16.Diel-Opálové mesto

 

          Premýšľam nad mojím súbojom s Garym. Myslím na to, že svojho Umbreona vytrénoval skvelo. Po zápase mi Gary povedal, že v Lige ma porazí. Ešte pred troma rokmi by som si myslela toto: Prečo sa všetci, ktorých stretnem, hrnú do Ligy? Prečo?

          Teraz už však viem, prečo chcú ísť do Zlatej. A vie to každý, kto sa jej aspoň raz zúčastnil. Nie je to o súbojoch, o postupoch, o výhrách, ale o tej atmosfére. Ľudia na teba pozerajú, niektorí ti držia palce, iní si želajú tvoju prehru. No ten adrenalín, ten duch Zlatej Ligy. Dalo by sa to porovnať s pozeraním hokeja. Keď ho pozeráš doma, je to úplne iné, ako keď si hneď vedľa ľadovej plochy a všetci ľudia okolo teba povzbudzujú. To isté je aj v Lige.

          Asi som nespomínala, že od otváracieho ceremoniálu je v celom komplexe asi 1000000 paparazzov, ktorí neustále točia a fotia všetkých účastníkov. Našťastie ku mne majú prísne zakázaný prístup. Dvere mi stráži moja gorilka menom Hatake. Keď sa mi po prvý raz predstavil, spomenula som si na anime Naruto, kde bol jeden sensei menom Hatake Kakashi.

           Premýšľam nad tým, aké to bude sledovať Asha z tribúny. Aké to bude pozorovať jeho pokémonov, a jeho súpera. Mám podivný pocit. Myslím, že sa Ash stretne s Garym v súboji o postup. Bude to drastický boj. A ak bude Ash bojovať tak nahovno ako včera, tak si s ním nezabojujem.

Misty- (šepká) Ako ďaleko je vlastne to Opálové mesto?

          Jej hlas ma vytrhne z úvah.

Brock- Podľa mapy to vyzerá ešte na také tri kilometre.

Ash- Poďme!! Opálový odznak na mňa čaká!! Len tri kilometre, to tam aj dobehnem!

Gary- Nesprávaj sa konečne ako malý!!

          Jeez, aj on tu je. Keď sme odchádzali od jazera, zistili sme, že Gary tiež smeruje do Opálového mesta, no potom sa od nás odpojí a pôjde vlastnou cestou. Čiže, zrekapitulujme si náš tým v tejto chvíli. Misty s Togepim, Ash s Pikachu, Brock, Gary a Umbreon no a ja s Umbreonom a Teddiursou. Je to komické. Gary je síce ticho, čomu sa len teším, no nenávidím, keď má ten namyslený pohľad! Deprimuje ma to.

Ash- Pche, aj tak ťa porazím v Lige.

Gary- Podľa toho, ako si včera bojoval sa do nej ani nedostaneš, nie ešte to, že ma porazíš.

Misty- Toto bude ešte dlhá cesta.

Ja- Tomu ver. A ešte keď ideme s ním.(pozriem na Garyho)

          Brock má nos zastrčený v nejakej pokémonskej príručke a Ash sa naťahuje s Garym. Misty sa tvári, že tu ani nie je a čo mám teda robiť ja? Teddiursa na mojom ramene zazerá na Gariho Umbreona. Fakticky sme sa my piati našli.

          Oblohou preletí kŕdeľ Pidgey-ov. Ďalej kráčame potichu. Mám aspoň čas premýšľať. Uvidím sa s Romanom. Ash sa pokúsi poraziť Toma, trénera Opálovej telocvične. Tak isto aj Gary. Síce, neviem, či tam bude zrovna Tom. Niekedy sa tam vyskytuje aj jeho sestra Mari. Tí dvaja sa majú radi takou súrodeneckou láskou, asi tak, ako ja a Richie. Tom si dosť často doberá Mari, pretože jej meno je japonsky lopta. Pekné meno, no nie? Určite by som sa tak nechcela volať. Som spokojná s Kirra. Úplne mi to stačí. Aj keď, možno aj moje meno niečo japonsky znamená. Ja po japonsky neviem. A odkiaľ teda viem preklad Marinho mena? Tom na to vždy niečo poznamená a zakaždým to spomína novým tváram, ktoré vlastne budú aj Ash, Misty, Brock a Gary.

 

****

         Po príchode do Opálového mesta sa predierame davmi ľudí, prichádzajúcich na Opálový festival vodných pokémonov. A aj počas festivalu platí to, čo som o tomto meste spomínala. O pol jedenástej večer (pre nich už v noci) je všetko zavreté, vonku pochodujú len turisti. Všade predajne všakovakých hovadín z opálov, samozrejme za enormné ceny. Aj potraviny sú drahé. Nízko-tučný jogurt (ten najlacnejší) tu nezoženiete za menej ako 4 €. A to myslím taký ten maličký kelímok. Ja s peniazmi našťastie problém nemám. Ľudia tu sú síce vychudnutí, ale hlavne že majú samé blbiny z drahých kameňov.

Ash- To je tu vždy tak veľa ľudí?

          Pozriem na Asha. Vyzerá, že mu tieto davy ľudí vadia. Ja odpoviem úplne pokojne.

Ja- Nie, to len tento týždeň tu je Opálový festival vodných pokémonov.

       Misty sa rozžiaria oči.

Misty- Opálový festival vodných pokémonov?! AAA, tam musíme ísť! Však tam pôjdeme!!

Brock- Keď nám ostane čas. Najprv by sme mali navštíviť štadión.

Ja- Len či tam nebude program...

Misty- (kebyže sa dá slintať očami, tak Misty by to urobila) Program?!!

Ash- (znechutene) Aký program?!

Ja- Programom sa myslí súboj pokémonov. Tréneri sa na začiatku festivalu zapíšu do poradového listu a potom si môžu zabojovať priamo na opálovom štadióne. Za normálnych okolností by tam bojovať nemali. Tam môžu totiž vstúpiť len tí, ktorí idú vyzvať Toma na zápas. Ani doprovod, a tým myslím nás, tam nemôže vstúpiť. Avšak, počas festivalu tam účastníci majú špeciálny VIP vstup a ostatný sa tam dostanú za poplatok. Pred troma rokmi to bolo 15€ na osobu.

Misty- Koľko?!!

Ash- Tak načo čakáme? Rýchlo poďme!!

 

****

         Ako som si myslela, štadión je ešte prepchatejší. Ľudia postávajú dokonca vonku na námestí, sledujú obrovské plátno, kde je vysielaný zápas pokémonov, ktorý sa odohráva na štadióne. Máme trošku menší problém s pohybom. Tlačenica ako sa patrí. Ash do niekoho omylom drgne a tá osoba zletí na zem. Okamžite sa okolo nás vytvorí priestor tvaru kruhu. Tá osoba, čo zletela je muž. Statný. Svalnatý. Desivý. Má zrastené obočie, ak by sa teda tá džungľa nad jeho očami tak dala vôbec nazvať. Smrdí. V očiach má nenávisť. Vidno, že je podnapitý, ak nie spitý. Takého maníka som tu ešte nevidela. Určite to je turista. Aj jeho slovník to dokazuje. Miestni tu totiž nenadávajú.

        Chlap sa postaví a zanadáva: „Do pi*e ty je*o jeden sku*vený!!“

         Ash zbledne. Pripomína mi stenu.

Ash- P..prep...prepáčte mi to. Nechcel som.

Chlap- Zje*al som sa len kvôli tebe!!

Ash- Naozaj som nechcel...

Chlap- Tak ťa zrežem, že si už nikdy nesadneš!! Ty fracek malý koko*ský!!

Ash- Ale ja...

        Ten chlap ma desí. Po chrbte mi behajú zimomriavky a srdce mi bije odušu. Všimnem si, že Brock aj s Misty a Garym chýbajú. Netuším, kde sú. Chlap chytí Asha pod krkom, našťastie ho drží len za tričko. Potom ho zdvihne do výšky.

Ja- Pardon, naozaj sme nemali v úmysle vás strčiť. Len sme hľadali našich kamarátov. Niekde sa nám tu stratili.

         Chlapík sa otočí na mňa.

Chlap- Čuš, ty pi*a! Teraz sa rozprávam s týmto sku*vy-synom!

        Vidím, že Ash pri urazení svojej mamy trošku chytil farbu a teraz sa podobá skôr prezretej paradajke.

Ash- Ty jeden...

         Skočím mu do reči.

Ja- Óoo, naozaj?! Nevyzerá to tak, že by ste sa s ním rozprávali. Rozprávať sa s niekým určite neznamená, že sa niekomu vyhrážate, urážate dementnými nadávkami a nadávate jeho rodine, ktorú na 100% nepoznáte!!

          Ľudia okolo nás sa len prizerajú. Aj toto je dôvod, prečo toto mesto nenávidím. Nikdy nezasiahnu. Nechajú niekoho v kaši len preto, aby si oni zachovali dobrú povesť. A tak, ako vždy, aj teraz len čučia na celú aféru. Chlap pustí Asha a zameria sa na mňa.

Chlap- Aká drzá ku*vička tu predo mnou stojí. Nemala by si sa pliesť do chlapskej záležitosti!!

Ja- (snažím sa zachovať pokerface) A vy by ste mali aspoň raz vo svojom živote prijať ospravedlnenie a prestať tu hulákať na celé námestie! A láskavo ma neoslovujte ku*va ani nijak inak, než mojím menom, vy slaboduchý ožran! Keď máte chuť sa hádať, kúpte si boxovacie vrece a dajte sa k boxerom. Neurážajte tu môjho kamaráta ani jeho rodinu, ani mňa, ani nikoho iného!!

Chlap- Ty jedna pi*a!

Ja- Tak sa nevolám!

Chlap- Sku*vené decko!!

Ja- (pokývam hlavou na súhlas) Pekne ste sa nazvali. Sama by som vás lepšie osloviť nedokázala. Ďakujem za pomoc.(pauza) Myslím, že alkohol je vo verejných priestranstvách zakázaný, však, policajtka Jenny?

          Ash sebou trhne. Ja sa kútikom úst usmejem. Nečakala som, že sa polícia dokáže objaviť na správnom mieste v ten pravý čas.

Jenny- Presne tak. Teraz pôjdete som ňou, pane. Ak budete klásť odpor, bude to pre vás o to horšie.

Chlap- Ja nikam nejdem, to oni si začali!!

Jenny- To ma nezaujíma! (kričí)

          Vytiahne obušok a šľahne ho do solarplexu. Ľudia na námestí zhíknu. Otočím sa k nim vo chvíli, keď Jenny nakladá ožratého do policajného auta (ešte som inšpektorky nevidela v aute, na motorke hej, v aute nikdy). Pozriem na nich desivým pohľadom.

Ja- (hovorím pevným hlasom) Uvoľnite mi cestu, prosím.

          Urobia koridor. Všimnem si, že na štadióne to hučí. Pozriem na plátno.

Ja- Mimochodom, vyhral červený tréner.

          Vtedy sa prestanú venovať nám a pozerajú na plátno. Ja s Ashom sa dostaneme k zadnému vchodu, ktorý je len pre VIP.

Ash- Čo tu robíme?

Ja- Ideme dnu.

Ash- A čo ostatní?

Ja- Vedia, že si sem chcel ísť, no nie? Pohľadáme ich neskôr.

         Ash prikývne. Zabúcham na oceľové dvere ako najsilnejšie viem. Chvíľu sa nič nedeje, ale nakoniec nám príde otvoriť pekné, štíhle a vysoké dievča s nádhernými očami farby opálu. Jej pery začne v sekunde zdobiť úsmev typu, ‚prišli pre vás mimozemšťania‘. Je to Mari. Hodí sa mi okolo krku.

Mari- Kirra, môj bože, čo tu robíš?

Ja- No, tak to neviem vlastne ani ja. Robím Ashovi sprievodcu. Prišiel vyzvať Toma, trénera štadiónu na zápas.

Mari- Ty si Ash?

         Mari pozerá na Asha.

Ash- Áno, prišiel som si po Opálový odznak!!

         Ash to povie ako vymenený. Je počuť, že jeho bojový duch sa prebral k životu.

Mari- Aký je energický!! Takých máš rada, no nie?

         Lakťom ma šťuchne do rebier. Asi sa červenám.

Ja- Ehem, prestaň Mari.

Mari- Ono to príde samo, len mu daj čas. Hodili by ste sa k sebe.

Ash- Kto by sa ku komu hodil? O čom sa to bavíte?

Ja- O ničom podstatnom. Ash, toto je Mari, Tomova sestra.

Mari- Skôr by som povedala, že dvojča, ale to je detail. Veľmi rada ťa spoznávam.

Ash- Aj ja teba. A kde je ten Tom?

         Za Ashom sa objaví postava. Vymením si s Mari pohľady.

Ja- Tom stojí priamo za tebou.

         Ash vyľakane nadskočí a otočí sa.

Ash- Nevedel som, že niekto za mnou je.

Tom- (pobavene) To som si všimol. Som Tom.

         Tom podá Ashovi ruku, Ash ju prijme a potrasú si rukami.

Ash- Ja som Ash Ketchum z mesta Palet a prišiel som ťa vyzvať na zápas.

Tom- Dobre vedieť. To už si druhý.

Ash- Druhý?

Tom- Prišiel sem pred tebou taký tréner vo fialovom tričku.

Mari- Preboha, fialovom?!! Vieš, čo rozprávaš? To bola jednoznačne indigová!!

Tom- Veď vravím, že fialová. Každopádne, oba zápasy budú musieť počkať.

Ash- To bol určite Gary!

Ja- Zajtra končia zápasy festivalu?

Mari- Nie tak celkom. Tento turnaj nášho štadióna síce končí, ale turnaj vodných pokémonov len začne. Ešte sa dá aj zapísať. Myslím, že do dvanástej, alebo trištvrte na jednu. Nepamätám sa.

Tom- Čiže do zajtra máte čas. (pozrie na mňa) Aj ty si ideš zabojovať?

Ja- Chceš odvetu?

Tom- Tentoraz už nie som taký mierny ako minule.

Ja- To ma netrápi.

Mari- Tom, veď Kirru ešte nikto neporazil!

Ja- Prioritou je tu Ash, a nie ja.(pozriem na Asha) Tom, Ash by ťa rád porazil už dnes. Nemohol by to nejako vybaviť?

          Ashovi sa rozžiaria oči.

Tom- No, zápasy na štadióne končia o šiestej, potom idem na večeru...

Mari- S priateľkou...

Tom- Neprerušuj ma, loptička! O takej pol ôsmej by som mohol. Ak to teda vyhovuje môjmu vyzývateľovi.

Ash- Jasné!! Teš sa na prehru!

Pikachu- Pika!

Tom- Aký si naspeedovaný! Nemáš pre takých slabosť, Kirra?

Kirra- Už s tým vy dvaja prestaňte!!

 

****

        Keď sa s tými dvoma rozlúčime, nejako nájdeme Brocka a Misty, ale Gary nikde. Už asi ide svojou cestou :D . Ash vyrozpráva Misty všetko o tom turnaji a o jeho večernom zápase. Ja dopĺňam len detaily. Misty sa okamžite zdvihne a uteká sa zapísať. V podstate, len vhodí do urničky svoje meno a to je všetko. Zbadám, ako chce aj Ash vhodiť svoje meno do urny.

Ja- Čo si myslíš, že robíš?

Ash- Idem sa tiež zapísať!

Ja- V tomto turnaji bojujú len vodní pokémoni (to vyslovím znechutene) a žiadni iní. Prečo sa to asi volá turnaj vodných pokémonov? Akceptujú aj dračích, ale v tvojom prípade je to absolútne jedno.

Brock- Ty máš len Squirtla.

Ash- Máte pravdu. Tak teda nič.

****

         Je pol ôsmej. Námestie je vymreté, len kde tu sa objaví nejaký človek, očividne turista. Obchody sú zatvorené. My stojíme pred štadiónom. Tom nás víta a pozýva dnu. Všetkých.

Tom- Aj keď je to proti našim pravidlám, tak vás pustíme, pretože je mi to blbé nechať vás čakať v tej tme.

         Keď Brock zbadá Mari, štíhlu vysokú ryšaňu s pehami na nose, okamžite sa rozbehne k nej. Mari má 16, len tak pre zaujímavosť (aj Tom má 16). Neviem presne, koľko má Brock. Brock sa vrhne na Mari ako na svoju korisť a chytí ju za... ruku.

Brock- Krásna slečna, prezradíte mi vaše meno? Ja som Brock a toto je Misty. Myslím, že ostatných už poznáte, krásna slečna.

Mari- Ja som Mari.

          Brock ju objíme. Mari sa pokúša vyslobodiť z Brockovho vrúcneho zovretia.

Mari- Brock, pusti ma.

Brock- Žiarite ako vychádzajúce Slnko!

Mari- Pusti ma.

Brock- Vaše oči sú ako hviezdy.

Mari- Pusti ma, Brock, pusti ma!

Brock- A vaše vlasy...

Mari- Nemôžem dýchať!!

          Doteraz to bola sranda, avšak, Mari má astmu. Tentoraz sa chopím Mistinej role ja. Chytím Brocka za ucho a odtiahnem ho do bezpečnej vzdialenosti. Tom podá Mari inhalátor.

         Po chvíli...

Mari- No dobre, som OK. Tak ja idem kŕmiť vodných pokémonov, aby boli zajtra vo forme.

Misty- Vodných pokémonov? Môžem ísť s tebou? Tiež sa zaujímam o vodných pokémonov. Podľa mňa sú najkrajší...

Mari- (žiaria jej oči) Ja viem, ja viem.

          Ale ja neviem. Komu sa páčia šupiny? Brrrr. Ja radšej kožúšky. Mäkučké a jemné.

Mari- Poď, ukážem ti svoju zbierku pokémonov.

Brock- Mohol by som sa pridať?

          Mari sa naň ho ani nepozrie.

Mari- No tak poď.

          Brock sa odíte s tými dvoma maniačkami, čo nepoznajú, čo je krásne. Ostaneme tu len my traja.

Tom- Tak sa dáme do toho. Kirra?

Ja- Čo je?

Tom- Potrebujeme rozhodcu. Pretože ten náš už odišiel domov.

Ja- V pohodke.

          Obaja sa postavia na ihrisko.

Tom- Použijeme dvoch pokémonov. Na to, aby si získal opálový odznak musíš poraziť oboch mojich pokémonov. Svojich pokémonov počas boju môžeš striedať, ja nie. Ak v jednom kole vyhrám ja, po odznak si môžeš skúsiť zabojovať zajtra. Otázky?

         Ash pokrúti hlavou.

Ja- Prvé kolo začína.

          Asi som nespomínala, že Opálové mesto je známe hlavne vodnými pokémonmi.

Tom- Ako vyzývateľ máš dovolené urobiť prvý krok.

         Povedz nie, Ash, je blbosť vyberať pokémona ako prvý!!

Ash- Dobre.

         To je debil! To je debil!

Ash- Squrtle, vyberám si teba!

Tom- (udivene) vyzerá byť vo forme. Ale uvidíme, či je dostatočne vytrénovaný na to, aby porazil môjho Slowpoka.

        Pokračovanie nabudúce...